Město Chyše
Název města je odvozen ze staročeského slova chyše, které označovalo chatrč, dům nebo domek.
První písemná zmínka o Chyších pochází z roku 1169. Roku 1473 bylo sídlo poprvé označeno jako městečko a o deset let později jako město. V letech 1938 až 1945 bylo Chyše v důsledku uzavření Mnichovské dohody přičleněno k nacistickému Německu.
Od 22. června 2007 byl obci vrácen status města. Dne 25. dubna 2018 bylo schváleno usnesením výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu udělení vlajky obce.
Zámek a Zámecký pivovar Chyše
Otevírací doba zámeckého pivovaru
po - čt a ne 11:00 – 21:00
pá a so 11:00 - 23:00
Majiteli zámku jsou manželé Ing. Marcela a Ing. Vladimír Lažanští
Více info o otevírací době zámku naleznete na stránkách www.chyse.com
Článek z nejmenovaného deníku z 22.8.2007 - text zkrácen a z malé části upraven
Čeští šlechtici nevymřeli. Nemají už většinou honosné zámky, s o to větší vervou se však pustili do pokračování přerušené rodové tradice. Platí to i o staré šlechtické rodině Lažanských. Hrabě Vladimír Lažanský nemohl spoléhat na to, že se mu zámek Chyše vrátí od státu v restituci, tak si ho prostě koupil zpátky. Opravil ho a dnes tu dokonce vaří i pivo.
kdyby se zase zavedli šlechtické tituly, které není možné u nás používat od roku 1918, patřil by panu Vladimírovi Lažanskému titul říšský hrabě.
Historicky rodina Lažanských o své jmění přišla na základě Benešovských dekretů. A to z toho důvodu, že prokop Lažanský udělal velkou chybu. Nejenomže v roce 1933 kvůli svému nákladnému životu prodal krásný palác Lažanských v Praze a zbyl mu tedy jen velkostatek v Chyších, ale hlavně si vzal za manželku německou hraběnku. Když pak skončila třicetiletá válka, tak v té euforické době mu to lidé neodpustili. Na jaře roku 1946 proto emigroval a dostal se až do dnešního Zimbabwe, kde koncem 60. let zemřel.
Jak se vlastně stalo, že se zámek v Chyších vrátil zase Lažanským? Objekt byl vytrvale ničen. Nejdříve zde sídlilo ředitelství lesů, internátní učiliště, škola v přírodě a pak byl zámek 20 let úplně uzavřen. Když přišel červen roku 1989 a došlo ke kurióznímu bezúplatnbému převodu zámku a parku na jednu pražskou státní akciovou společnost. Ta se postupně zámku chtěla zbavit a nakonec jej v roce 1996 koupili za 10 milionů manželé Lažanští, kteří do zámku neustále investují a zatím s kupní cenou a vráceným úvěrem je zámek přišel již na 100 milionů a to ještě obnova není zdaleka ve finále.